Nekilnojamojo turto paslaugų centras UNOHUB Nekilnojamojo turto paslaugų centras UNOHUB Nekilnojamojo turto paslaugų centras UNOHUB Nekilnojamojo turto paslaugų centras UNOHUB
Kaip išvengti statybinio broko
Kaip išvengti statybinio broko

Įsigiję tokį būstą, neišvengsite nuostolių: kas praneša apie papildomas išlaidas

Būsto pirkimas kiekvienai šeimai yra džiaugsmingas įvykis, tačiau neatlikus namų darbų, naujieji namai gali tapti galvos skausmu. Pirkdami butą, namą, nesvarbu naujos ar senos statybos, privalome žinoti, į ką turėtumėme atkreipti dėmesį, kad vėliau netektų skaičiuoti nuostolių. Žilvinas Dževečka, būsto patikros ekspertas sako, kad žmonės dažnai nusiperka namus, kuriuose yra statybinio broko, naudotos prastos medžiagos. Todėl jis kviečia mus pasižvalgyti po naujos statybos namą ir pasiklausyti, į ką atkreipti dėmesį, ir kokie namo trūkumai praneša apie papildomas išlaidas.

Labai svarbu, kad naujų namų įsigijimo džiaugsmas neaptemdytų kritinio mąstymo. Kad ir kiek pirkėjui apžiūrimas namas, butas atrodytų patrauklus ir jaukus, negalima pamiršti ir kritiškai įvertinti perkamą NT objektą – įsitikinti, ar jame nėra statybos broko, kokie gali būti naujų namų trūkumai. Būsto patikros ekspertas Žilvinas Dževečka sako, kad naujų namų apžiūra turėtų prasidėti nuo pastato išorės (nesvarbu, ar perkate namą, butą, kotedžą). Jis atlieka konkretaus namo apžiūrą, ir įspėja, kad tokių ir dar daugiau trūkumų reikėtų darytis vertinant kiekvieną NT objektą.

„Klientas bando įsigyti puse namo, kuris paklijuotas klinkeriu. Pirmiausia, kas krenta į akis – nėra stogo barjero. Namo aukštis nemažas, aplink namą bus tikrai vaikščiojama, todėl žiemą dėl sniego ir ledo kyla pavojus ir žmogaus gyvybei, ir turtui. Panašu, kad po tokiu stogu bus neįmanoma pastatyti lauko šviestuvų, baldų, gėlių vazonų ir pan. Taip pat atkreiptinas dėmesys į lietaus lataką. Turėtų būti kas 1 metrą 50 centimetrų sutvirtinimai, o čia padaryta kas 3 metrus. <…> Taip pat „ašaroja“ fasadas. Panašu, kad kažkur yra mikroįtrūkimai, vanduo patenka po plytelėmis ir išplauna plytelių klijus“, – į ką atkreipti dėmesį, vardija ekspertas.

Būsto patikros specialistas tęsia, kad šiame objekte yra prastai įrengta ir lietaus kanalizacija. Ž. Dževečka pabrėžia, kad čia trūksta priežiūros šulinio. Toks įrengimas yra labai svarbus nuosaviems namams.

„Laikui bėgant, gruntas, kuris turėtų sugerti vandenį, jis bus užterštas mikrošiukšlėmis, todėl kartą per 5 metus reikėtų į tokį šulinį nusileisti ir tą susidariusį dumblą išvalyti. Šiuo atveju, greičiausiai, įrengiant šulinį, nebuvo „suvibruotas“ gruntas, ir vanduo tiesiog jį išplovė“, – aiškina specialistas.

Be to, pasak Ž. Dževečkos, naujakuriams labai svarbu pasirūpinti ir namo aplinka. Reikia pagalvoti net apie tai, ar aplink namą yra juodžemis, ar, kaip šiuo atveju, žvyras: „Trūksta juodžemio sluoksnio, nes ant tokio grunto žolė tikrai neaugs. Čia reikėtų 5-10 cm juodžemio užpilti.“

Taip pat pašnekovas akcentuoja, kad labai svarbu savo kieme pasirinkti tinkamus augalus ir medžius. Per aukšti medžiai arba pasodinti per arti namo, gali braižyti jo fasadą, šakos daužytis į langus ir pan.

Apžiūrėjus naujos statybos namo kiemą ir apžvelgus jo trūkumus, Ž. Dževečka mus kviečia į namo vidų. Pasak jo, čia naujakuriai planuoja pirmą ir antrą aukštus, numatyti du sanitariniai mazgai, svetainė, virtuvė, keli kambariai antrame aukšte. Pašnekovas sako, kad nuosavo namo vidaus patikrą reikia pradėti apžiūrint jo įėjimą, nes, nors atrodytų, kad čia klaidų padaryti sunku, deja, jų pasitaiko. Pavyzdžiui, šiuo atveju, prie pagrindinių durų pamirštas lauko šviestuvas, todėl naktį ši teritorija bus neapšviesta. Taip pat ekspertas pataria atkreipti dėmesį, ar pagrindinės lauko durys turi durų stabdį, ar kokybiška lauko durų spyna, ar kokybiškas, neįskilęs lauko durų stiklas (jeigu durys yra su stiklu).

Įėjęs į pirmo aukšto patalpas, Ž. Dževečka iškart pastebi visą puokštę trūkumų. Pirmiausia, jis atkreipia dėmesį į grindų šildymo sistemos broką, kuris naujakuriams gali kainuoti papildomų išlaidų. Taip pat aptaria langų ir terasos durų šilumos izoliacijos trūkumus, kuriuos rekomenduoja būtinai pašalinti, antraip gyventojams teks kovoti su šalčiu, ir pakviečia užsukti į antrą aukštą.

Plačiau apie tai, kokius trūkumus būsto patikros ekspertas rado apžiūrimo namo viduje, ir į ką atkreipti dėmesį perkant bet kokį NT objektą – reportaže.

Parengė: Justina Maciūnaitė; „Delfi.tv“ laida „Piniginiai reikalai“,
www.DELFI.lt