Nekilnojamojo turto paslaugų centras UNOHUB Nekilnojamojo turto paslaugų centras UNOHUB Nekilnojamojo turto paslaugų centras UNOHUB Nekilnojamojo turto paslaugų centras UNOHUB
Būsto likvidumo kriterijai
Būsto likvidumo kriterijai

Kas lemia buto likvidumą? Ką pirkti, kad ateityje būtų lengva parduoti?

Perkant būstą, pirmiausią reikia apsibrėžti perkamo būsto kriterijus, kurios naujas būstas turi atitikti. Kadangi idealaus būsto nebūna, reikia nuspręsti, kurie kriterijai yra būtini, o kuriems iš anksto numatytiems pasirinkimo kriterijams bus galima daryti kompromisus. Be to, nepamirškite apgalvoti kelių svarbių aspektų, galinčių jums duoti grąžos ateityje. Protingiausia renkantis naują būstą būtų pasitelkti NT specialistus, kurie Jums padės viso proceso metu ir išspręs daugelį klausimų, kurie iškils iki Jums įsikuriant naujuose namuose. Sau arba ilgalaikę praktiką nekilnojamojo turto (NT) rinkoje turintiems NT brokeriams turėtumėte užduoti šiuos svarbius klausimus: ar prireikus pavyktų būstą gana greitai, už tenkinančią kainą parduoti? Kokios savybės rodo, kad jūsų išsirinktas turtas bus likvidus ateityje? Kokius žingsnius turiu padaryti šiuo metu? Kokios pasirinkto būsto perspektyvos miesto plėtros atžvilgiu? Išsamų vertinimą geriausiai gali atlikti NT specialistai, tačiau ir savarankiškai renkantis būstą galima išsirinkti likvidų būstą, jeigu bus išpildyti šie buto likvidumo kriterijai:

Vieta

Vienas svarbiausių likvidumo požymių – būsto lokacija. Didžiuosiuose šalies miestuose: Vilniuje, Kaune ar Klaipėdoje, būstas bus kur kas likvidesnis už esantį nedideliame miestelyje. Tai atspindi ir nemenkas būstų kainų skirtumas didmiesčiuose ir regionuose. Būsto vertė skirtingose miesto vietose taip pat skiriasi. Centrinėje miesto dalyje esantis būstas visada yra paklausesnis už būstą esantį miegamajame rajone ar miesto pakraštyje. Investicija į NT miesto centre yra laikoma viena saugiausių, nes čia įsikūrusių objektų paklausa visada išlieka didelė. Būsto nuvertėjimas senamiestyje ar centrinėje miesto dalyje recesijos metu visada būna mažesnis negu miesto miegamuosiuose rajonuose.

Taip pat labai svarbu atkreipti dėmesį į vietos potencialą. Svarbu išsiaiškinti kas per artimiausius 3 – 5 metus yra planuojame tame rajone, kuriame ketinate įsigyti būstą. Pokyčiai rajone gali tiek padidinti, tiek ir sumažinti Jūsų būsto likvidumą. PVZ: kažkada Naujamiestis nebuvo toks patrauklus rajonas kaip dabar. Jame buvo daug apleistų gamyklų, kurios nebuvo patrauklios naujakūriams. Įvykus šio rajono transformacijai Naujamiestis tapo viena patraukliausių vietų Vilniuje, o būsto kainos sparčiai pakilo.

Kiek būstas atitinka daugumos paklausą?

Šiuo metu rinkoje paklausiausi yra 2 arba 3 kambarių butai. Šeimos renkasi trijų kambarių, o jaunos poros arba netgi vieniši žmonės, dažniausiai ieško dviejų kambarių buto. Taip pat pastebima tendencija, kad vis daugiau pirkėjų gali sau leisti įsigyti didesnio ploto butus. Tai reiškia augančią perkamąją galią, kuri NT rinkoje vertinama pirkėjų gebėjimu įpirkti vis didesnio ploto NT vienetą. Taigi iš to peršasi išvada, kad įsigijus 2 arba 3 kambarių butą, jį visada bus lengviau parduoti negu 1 ar 4 kambarių butus.

Būsto suplanavimas

Racionalus būsto suplanavimas yra toks, kuriame protingai išnaudotas kiekvienas kvadratinis metras, sukuriant daugiau patalpų mažesniame plote. Pavyzdžiui, 2 kambarių bute, kurio plotas yra 36 – 40 kv. m., kiekviena detalė turėtų būti kruopščiai apgalvota ir pirmiausia dėmesys turi būti kreipiamas į funkcionalumą ir patogumą. Tokią galimybę sukuria stumdomosios pertvaros, racionalus santechnikos prietaisų ir baldų išdėstymas, sieninių spintų nišos, pereinamųjų erdvių eliminavimas. Likvidumui įtakos turi ir tai, ar būstas išdėstytas per 1, ar per 2 aukštus. Patalpų suplanavimo ypatumai lemia būsimą likvidumą: kuo standartiškesnis buto planas, tuo didesnė tikimybė, kad butas atitiks kito pirkėjo poreikius.

Langų išdėstymas pagal pagal pasaulio kryptis ir vaizdas pro langą

Natūralios šviesos kiekis bute didžiąja dalimi priklauso nuo to, į kurią pasaulio pusę nukreipti langai. Lietuviai labiausiai vertina į vakarus orientuotus butus, nes mūsų regione ilgiausiai šviečia vakarinė saulė. Rytinė pusė yra neutraliausia, nes ryte saulė ne tokia kaitri, be to, šviečia trumpiau negu vakarinė. Įprastai manoma, jog šiaurinė kryptis – mažiausiai vertinama, tačiau pastebima, kad jei bute yra kelios langų kryptys, lietuvių nebebaugina miegamųjų kambarių šiaurės kryptis. Jeigu bute yra terasa ir į ją patenka tiesiogiai saulės spinduliai šiaurės kryptis, taip pat yra visai geras pasirinkimas, nes jeigu į terasą vasarą švies pietinė saulė joje bus per karšta leisti laiką.

Visi tikisi gražaus vaizdo pro namų langus, pageidauja, kad panoramos neužstotų kitas pastatas. Geriausiai vertinami vaizdai – parkas arba miškas arba kai pro langus atsiveria atvira erdvė, kurios niekas neužstoja. Beje, patrauklus vaizdas pro langą gali visiškai eliminuoti langų krypties pagal pasaulio šalis kriterijų. Įprastai toks malonus akiai vaizdas papildomai kainuoja apie 5 proc. buto kainos.

Pastato, kuriame perkamas būstas, kokybė

NT likvidumas didžiąja dalimi susijęs su pasirinkto objekto statybos metais bei naudojamų medžiagų ir inžinerinių sprendimų kokybe.

Naujos statybos ar renovuotame daugiabutyje esantis butas bus patrauklesnis už senos statybos namą. Būsto likvidumą augina ir vidaus apdaila, liftai, automobilių stovėjimo aikštelė, sandėliukai, vidinis kiemas, vaikų žaidimo aikštelės.

Būsto likvidumą didina ir įdiegtos inžinerinės sistemos – gyventojai teigiamai vertina šildymą, turintį individualią apskaitos sistemą. Taip pat dabar vis labiau populiarėja grindinis šildymas, nes taip sutaupoma radiatorių užimama erdvė. Svarbu atkreipti dėmesį į vėdinimo sistemą – rekuperacinė sistema yra geriau vertinama nei natūrali. Rekuperatoriai užtikrina, kad šiluma nebus išleidžiama į orą vėdinant patalpas šaltuoju metų laiku.

Pastato aplinka ir kaimynystė

UNOHUB NT brokeriai pastebi, kad būsto ieškančioms šeimoms rūpi tiek paties buto kokybė, tiek šalia jo esanti aplinka bei žaliosios erdvės. Vienas iš pagrindinių prioritetų šeimai yra galimybė turėti saugų kiemą. Dar jos domisi, ar norint praleisti laisvalaikį gamtoje reikės ieškoti žaliųjų zonų, ar pavyks patogiai jas pasiekti pėsčiomis ar dviračiu. Tuo tarpu šeimų dar nesukūrusiems žmonėms svarbu, kad namų aplinka būtų rami, estetiška, jie vengia gyventi šalia triukšmingų vietų.

Dar likvidumą augina aplink konkretų būstą sukurta infrastruktūra ir jį supanti aplinka. Vieta, kurią galima lengvai pasiekti automobiliu ir visuomeniniu transportu, kur netoliese yra prekybos centras, darželis ir mokykla, sporto zonos, sulauks didesnio susidomėjimo. Net ir tokios detalės kaip stovėjimo vieta svečių automobiliui ar netoli plytintis parkas daro būstą patrauklų gyventi, taigi ir pakelia jo vertę.